РАДА ВІТАТИ ВСІХ НА СТОРІНКАХ СВОГО БЛОГУ!!! „Не обіцяй добро чинити людям, А просто, якщо можеш, то зроби”

понеділок, 27 лютого 2017 р.

Ефективне спілкування – ключ для створення дружнього

 мікроклімату в команді

 (тренінгове заняття)

Тема: ефективне спілкування – ключ для створення дружнього мікроклімату в команді.
Мета: розвиток здібностей здійснювати значні зміни у власному житті, корекція самооцінки, комунікативних навичок та позиції в міжособистісному спілкуванні.
Розвиток здатності адекватно та найповніше пізнавати себе та інших людей.
Обладнання: беджі для кожного учасника, плакат «Правила роботи в групі», фліп-чарт, маркери, ручки, фломастери, папір А-4, аркуші ватману, наочність до вправ «Бінго», «Я не я…», «Перетворення», до інформаційного повідомлення «Три сторони спілкування», картки з назвами тварин, шпильки канцелярські, скотч, ножиці, столи, стільці.

Хід заняття
І. Підготовча частина.
Вправа «Привітання» ( 5 хв.)
Мета: зняти психологічне напруження, налаштуватися на подальшу роботу.
Інструктаж. Тренер об’єднує учасників в два кола, запрошує одне коло стати в середину іншого. За командою тренера учасники двох кіл роблять крок в протилежні сторони. Тренер дає команду: «Зупинитись!» учасники вітаються з тими, хто опинився проти них: за допомогою дитячої гри «Ладунки», потім – торкаючись одне одного лобами, ліктями, колінами.
Правила роботи в групі (3 хв.)
Мета: повторити *правила роботи групи прийняті на попередньому занятті, сприяти налаштуванню на роботу.
*Для того, щоб організувати роботу, необхідно повторити правила, якими будуть керуватися учасники. При необхідності викреслити або дописати інші, якщо виникла потреба.
Вправа «Не хочу хвалитися, але…» (10 хв.)
Мета: долати психологічні бар’єри, налаштуватися на роботу, досягти стану
розкутості, сприяти розвитку самооцінки.
Інструктаж. Тренер пропонує учасникам по черзі розповісти про себе щось хороше, якісь свої досягнення, розпочинаючи словами: «Не хочу хвалитися, але…»

Вправа «Бінго» (15 хв.)
Тренер. Ця вправа для глибшого пізнання себе, власного «Я», своїх прагнень, емоцій, уподобань, бажань, мрій на певному етапі життя. Не оцінювання, а дослідження себе… Зважте, що рамки, межі ми встановлюємо собі самі: у відповідях вас ніхто і нічим не обмежує…
Інструктаж. Кожному учаснику дається аркуш паперу. Його необхідно скласти вертикально навпіл, а потім лише руками, без ножниць «вирізати» фігурку «Бінго» - силует людини. Після цього кожен учасник пише на «Бінго» свою мрію, захоплення, улюблену музику, страву та бажане місце відпочинку.
На наступному етапі учасники встають із свої місць і, підходячи один до одного, мають знайти і записати на своїх «Бінго» імена тих, з ким у них однакові одна або кілька позицій.


Після цього учасники повертаються у коло. Тренер ставить питання:
- Чи є такі учасники, в яких однаковими є всі позиції?
- У кого збіглася одна позиція?
- У кого збіглися декілька позицій?
- Чи є учасники, в яких усі позиції різні?
- Про що ми можемо сказати аналізуючи цю вправу?
- Що допомагає людям пізнавати одне одного?
ІІ. Основна частина.
Мозковий штурм «Спілкування – це…». (5 хв.)
Інструктаж. Тренер пропонує учасникам закінчити речення «Спілкування – це …».
Усі відповіді учасників записуються на картках. Після цього тренер узагальнює їх разом з підлітками. В ході мозкового штурму учасники можуть висловитися щодо конфліктного спілкування. Тренер має обговорити цю проблему і підвести підлітків до висновку, що конструктивно вирішити будь-яку проблему можна, лише ефективно спілкуючись.
Інформаційне повідомлення ( 2хв.)
Тренер. Спілкування являє собою складний і багатогранний процес соціально-психологічної взаємодії, який міститься у практичній діяльності людей. Це прямий або непрямий контакт однієї людини з іншою. Спілкування часто ототожнюють із комунікацією. Комунікація передбачає цілеспрямовану передачу і вибірковий прийом інформації, хоча вона не завжди приводить до злагоди і взаєморозуміння. Для того, щоб спілкування було ефективним, потрібно дотримуватися правил культури спілкування, культивувати в собі певні здатності та вміння. Людські комунікації не можуть існувати поза сферою моральних відносин. Тому у спілкуванні кожна людина має дотримуватися моральних норм.
Вправа «Якості та вміння, важливі для ефективного спілкування». (20 хв.)
Мета: акцентувати увагу учасників на важливості володіти якостями та вміннями для здійснення ефективного спілкування.
Інструктаж. Тренер об’єднує учасників у 5-ть груп. Кожній групі учасників пропонується протягом 5 хв. самостійно скласти і записати список якостей та вмінь які, на їх думку, необхідні для ефективного спілкування. Після цього проводиться презентація списків кожною групою метою якої є узагальнений список якостей (записується на плакаті). Кожний член групи може висловити свою думку, наводячи аргументи та приклади.
Коли роботу над плакатом «Якості та вміння, важливі для ефективного спілкування», буде завершено, тренер пропонує обговорити, наскільки список, складений кожнною групою, відрізняється від загального.
Вправа «Знайди пару» (10 хв.)
Мета: привернути увагу учасників до важливості спілкування для людини, як форми передачі інформації.
Інструктаж.Тренер роздає картки з назвами тварин і просить прочитати ці назви подумки. Завдання кожного: знайти свою *пару, але при цьому не можна говорити (можна користуватися лише характерними рухами цих тварин).
Коли пара об'єдналася, потрібно лишатися поруч і не перемовлятися, поки всі інші теж не знайдуть свою пару.
Коли усі пари об'єдналися, тренер запитує по черзі у кожної: «Хто ви?»
Рефлексія.
Після закінчення вправи можна поділитися враженнями про те, як учасники шукали собі пару.
*Якщо в групі непарна кількість учасників, тренер теж бере участь у виборі.
Інформаційне повідомлення «Три сторони спілкування» (3 хв.)
Спілкуючись один з одним, ми навіть не замислюємось над тим, скільки факторів та нюансів впливає на процес спілкування. Що ж відбувається? Ми зустрічаємо людину, сприймаємо її, спілкуємось та взаємодіємо з нею за допомогою мови, жестів. Від того, наприклад, яке перше враження справить на нас людина, як ми побудуємо сам обмін інформацією, залежатиме успіх спілкування.
У психології говорять про три сторони спілкування: комунікативну (обмін інформацією між людьми); інтерактивну (організація взаємодії між людьми, наприклад, потрібно узгодити дії, розподілити функції або вплинути на настрій, поведінку, переконання співрозмовника); перцептивну (процес сприйняття партнерами один одного при спілкуванні та встановлення на цій основі порозуміння між ними).
Вправа «Передача інформації» (15 хв.)
Мета: звернути увагу учасників на суб’єктивність передачі інформації, на значення достовірності інформації в реальному житті.
Інструктаж. Учасники об'єднуються у дві групи. Члени першої групи виконують роль телефоністів, що передають важливе повідомлення, члени другої групи - експерти. Телефоністи виходять за двері, їм зачитують повідомлення. Потім вони по черзі заходять у кімнату і говорять свою версію повідомлення. Експерти оцінюють, наскільки точно кожен передає зміст інформації. Після цього групи можуть помінятися ролями (тренер готує новий варіант повідомлення). Далі тренер проводить обговорення.
Варіант повідомлення.
Сьогодні в нас незвична погода. В мене зранку погане самопочуття і настрій, голова болить, якось усе сумно та невдало. А ще в четвер у нас контрольна робота з математики, а в неділю о 10 годині ми їдемо на виставку котів. Вона проводиться в будинку за кінотеатром. Потрібно взяти 4 гривні і не спізнитися.
Запитання для обговорення:
- Чи важко було передавати інформацію?
- Чи була інформація передана точно?
- Що заважало передавати інформацію достовірно? Чому інформаці
спотворювалась?
- Які фактори впливали на процес передачі інформації?
- Чи відчували ви відповідальність за достовірність інформації, переданої вами?
- До чого може призвести така ситуація в реальному житті?
Вправа «Хвилина» ( 3 хв.)
Мета: акцентувати увагу учасників на значенні часу для спілкування.
Інструктаж. Тренер звертає увагу учасників на поняття «хвилина часу». Багато це чи мало? Потім учасникам пропонується за сигналом заплющити очі і розплющити їх у той момент, коли, на їхню думку, хвилина закінчилася. Потрібно намагатися не рахувати секунди, а саме відчути довжину хвилини.
Тренер фіксує інтервал в одну хвилину і по закінченні повідомляє про це учасників (подає сигнал).
Запитання для обговорення:
- Хто розплющив очі раніше сигналу?
- Хто пізніше?
- Чи важко було виконувати завдання?
- Чому важливо розвивати в собі адекватне відчуття часу?
Вправа «Я не я…» ( 10 хв.)
Мета: сприяти розумінню учасників важливості інтонації з якою подається та чи інша інформація.
Тренер пропонує учасникам за бажанням промовити фразу: «Я не я, коняка не моя, моя хата з краю, нічого не знаю» з різними інтонаціями (із задоволенням, роздратуванням, радісно, з розчаруванням, як політичний діяч, як хвора людина, як дошкільня, як закохана людина, як перелякана людина та ін.).
*Інформаційне повідомлення. (2 хв.)
(* матеріал роздається учасникам в подарунок)
Тренер. Важливим є те, як оратор підготувався до свого виступу.
Під час виступу оратора основна увага зосереджується на його зовнішньому вигляді (93%); водночас необхідно, щоб вербальна та невербальна інформації відповідали одна одній; під час виступу краще триматися природно (постать - струнка, жестикуляція - вільна, не занадто активна і не пасивна, міміка - жива, посмішка - обов'язкова, але не «гумова», погляд - на слухача, а не на стелю, підлогу чи у вікно, голос - природний, не крикливий). При першому спілкуванні з людиною невербальній комунікації приділяється 55 % уваги, тембру голосу та інтонації - 38 % і інформації - лише 7 %.
Підготовка до виступу.
Готуючись до виступу, потрібно усвідомити відповіді на такі запитання:
  • Хто - ким ти є для слухачів?
  • До кого ти звертаєшся?
  • Чому - якої мети маєш досягти?
  • Що хочеш сказати?
  • Як - яку форму матиме виступ?
  • Коли виступатимеш?
  • Як виступатимеш?
- продумай тему й основні моменти свого виступу;
- запиши виступ повністю;
- відкоригуй свій текст;
- підготуй тези виступу;
- визнач стиль виступу (хочеш звертатися до серця людей чи до їхнього розуму, посилатимешся на власні приклади чи на досвід інших, використаєш піднесений, емоційний стиль чи більш стриманий, холодний, користуватимешся нотатками чи говоритимеш без них).
Структура виступу: вступ, розвиток думки, завершення (скажи, про що говоритимеш; скажи це; скажи, про що говорив).
На початку виступу завоюй увагу слухачів, здобудь їхні симпатії та оголоси мету своєї промови.
- В основній частині не вживай більше 3-х аргументів.
- Під час завершення підсумуй сказане, зроби останній «штрих» (це може бути цитата, анекдот, гасло, питання, бачення майбутнього) і не забудь подякувати слухачам.
- Як боротися з хвилюванням: запиши виступ, але не вчи його напам'ять. Пам'ятай, що аудиторія налаштована позитивно. Попроси перед виступом, щоб тебе хтось послухав. Пам'ятай, що слухачі не знають про твої страхи, і завжди можна скористатися паузою!
ІІІ. Заключна частина.
Гра «Фруктовий салат» (5 хв.)
Мета: зняти напруження,створити дружню атмосферу.
Інструкція. Тренер пропонує учасникам утворити групи з назвами фруктів – банан, яблуко, хурма, ківі, апельсин. Тренер називає один фрукт. Після цього всі представники цієї групи мають помінятися місцями. Коли називає слово «Салат», то одночасно міняються місцями всі «фрукти».
Вправа «Крок – раз!» ( 10 хв.)
Мета: підвести підсумки роботи.
Учасники стають у широке коло, тримаючись за руки. Кожен по колу говорить: «Сьогодні я… (навчився, відчув, зрозумів тощо)», і вся група робить крок уперед. Після промовляння всіх досягнень коло має стати щільним.
Використана література:
  1. Банк тренінгових технологій методиста з виховної роботи РМК відділу освіти, Шевченко О.О.
  2. Матеріали з Інтернету.
  3. Слесик К.М. Виховання лідерів. – Х. : Вид. група «основа», 2009. – 128 с. – (Серія «Управління школою». Вип. 5 (77)).

Немає коментарів:

Дописати коментар